kultniX
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

gastroarheologija

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

gastroarheologija Empty gastroarheologija

Postaj  Gost 06.12.14 4:46

evo ja sam skovala ovu riec... jako mi je to zanimljivo. imate l kakvih saznanja o drevnim civilizacijama

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Yehudi 06.12.14 4:56

Mikroscoope koriste za to. Nadju peludna zrnca pa po tome znaju kakva je prehrana bila kod pojedinih plemena ili zajednica.

Yehudi

Broj postova : 2225
Join date : 18.04.2014

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 06.12.14 18:05

npr. mislila sam na proucavanje prehrambenih navika kod starih naroda kroz proucavanje njihove historije. npr. kako kroz, recimo, recepte za kruh u starome rimu mozemo nauciti o njihovom zivotu i onda - mmmmmm, i mi sami napraviti po tom receptu takav divan kruhic. pa kakve namirnice su im bile na raspolaganju, ovisno o podneblju ili zacini i mirsino ili ljekovito bilje

neki dan sam ja npr. naucila dosta o cisticeristskom redu (trapisti) iz podrucja topuskog kroz njihov super recept od pastrmke u tijestu sa nadjevom od sira i mirisnog zacinskog bilja. i bome se spremam to napraviti

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 06.12.14 22:31

način kuhanja na jadranu vuče dio korijena iz kuhinje ilira. no ne mogu pronaći ništa o ilirima i njihovim prehrambenim navikama .... 

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 06.12.14 22:34

onda cemo morat malo trazit ilirsku kuhinju... dakle, ko su bili iliri? odatle krecemo...

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 06.12.14 22:45

kod nas je postojala jedna fantastična emisija jelovnici izgubljenog vremena, urednika i voditelja veljka barbieria, u kojoj se govorilo općenito o umijećima hrane u hrvatskoj sa posebnim naglaskom na pripravljanje jela na neki od drevnih načina .... tako je na primjer govorio o starinskom pripravljanju ribe u soli. tako dobru ribu rijetko ćeš pojesti ....

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 06.12.14 22:51

saritica je napisao/la:onda cemo morat malo trazit ilirsku kuhinju... dakle, ko su bili iliri? odatle krecemo...


a vidi, tu si gastroarheologija 684758713 

šta si danas ručala? mi smo doma jele isto kao i u srednejm vijeku,  kokoš i krumpir pečen na veće komade  gastroarheologija 684758713  i salatu endiviju ...
ja doduše nisam jela meso već samo krumpir i salatu ...

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 07.12.14 0:11

tu sam. obecavam iza 17og da cu biti i cesce. svidja mi se tvoj rucak - popravo fin.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  RobinUd 07.12.14 15:20

lastavica je napisao/la: mi smo doma jele isto kao i u srednejm vijeku,  kokoš i krumpir pečen na veće komade  gastroarheologija 684758713  i salatu endiviju ...
ja doduše nisam jela meso već samo krumpir i salatu ...
Krumpir, kukuruz... i jos kojesta je donio Kristofor Kolumbo iz Amerike, tamo neke 1492 (na prvom putovanju)... ili kasnije, na drugom ili trecem... I onda je trebalo jos podosta godina, dok se krumpir nije rasirio (i) po Europi. S njim dosla i Zlatica....
(Zlatica mi u krumpire stigla, ja je prasim, ona noge digla... pjevaju nasi)
RobinUd
RobinUd

Broj postova : 847
Join date : 18.03.2014

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  antonac 07.12.14 16:34

RobinUd je napisao/la:
lastavica je napisao/la: mi smo doma jele isto kao i u srednejm vijeku,  kokoš i krumpir pečen na veće komade  gastroarheologija 684758713  i salatu endiviju ...
ja doduše nisam jela meso već samo krumpir i salatu ...
Krumpir, kukuruz... i jos kojesta je donio Kristofor Kolumbo iz Amerike, tamo neke 1492 (na prvom putovanju)... ili kasnije, na drugom ili trecem... I onda je trebalo jos podosta godina, dok se krumpir nije rasirio (i) po Europi. S njim dosla i Zlatica....
(Zlatica mi u krumpire stigla, ja je prasim, ona noge digla... pjevaju nasi)
gastroarheologija 11484130

_________________
daite im da seru....gastroarheologija 29xutcygastroarheologija 7
antonac
antonac

Broj postova : 1923
Join date : 23.09.2012
Age : 24
Lokacija : ogorje

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Yehudi 07.12.14 18:13

A iebaiga možda su tičicini predji iz J. Aameruka. younou  gastroarheologija 1523192931

Yehudi

Broj postova : 2225
Join date : 18.04.2014

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Yehudi 07.12.14 18:16

Kukuruzi,krumpiri i pečenje od baby ljame.

Yehudi

Broj postova : 2225
Join date : 18.04.2014

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Yehudi 07.12.14 20:41

A za salatu paradajiz......srednjeviekovni  gastroarheologija 171927698

Yehudi

Broj postova : 2225
Join date : 18.04.2014

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  pizda 08.12.14 11:11

lastavica je napisao/la:način kuhanja na jadranu vuče dio korijena iz kuhinje ilira. no ne mogu pronaći ništa o ilirima i njihovim prehrambenim navikama .... 

jednostavno, imali su prehrambenih navika dok nisu nahrupili slaveni i pobili ih. Od tada prestaju ilirske prehrambene potrebe...
pizda
pizda
Murderator

Broj postova : 33630
Join date : 21.09.2012
Age : 33
Lokacija : Fiume

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  pizda 08.12.14 11:12

saritica je napisao/la:onda cemo morat malo trazit ilirsku kuhinju... dakle, ko su bili iliri? odatle krecemo...

siptari i dalmatinci...
pizda
pizda
Murderator

Broj postova : 33630
Join date : 21.09.2012
Age : 33
Lokacija : Fiume

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  pizda 08.12.14 11:14

RobinUd je napisao/la:
Krumpir, kukuruz... i jos kojesta je donio Kristofor Kolumbo iz Amerike, tamo neke 1492 (na prvom putovanju)... ili kasnije, na drugom ili trecem... I onda je trebalo jos podosta godina, dok se krumpir nije rasirio (i) po Europi. S njim dosla i Zlatica....
(Zlatica mi u krumpire stigla, ja je prasim, ona noge digla... pjevaju nasi)

..di sam ono stao? A da, ona digla noge i kad sam je stao jebavat mili boze...
pizda
pizda
Murderator

Broj postova : 33630
Join date : 21.09.2012
Age : 33
Lokacija : Fiume

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 08.12.14 11:21

pizda je napisao/la:
lastavica je napisao/la:način kuhanja na jadranu vuče dio korijena iz kuhinje ilira. no ne mogu pronaći ništa o ilirima i njihovim prehrambenim navikama .... 

jednostavno, imali su prehrambenih navika dok nisu nahrupili slaveni i pobili ih. Od tada prestaju ilirske prehrambene potrebe...

a kako su slaveni ujedno bili i nepismeni, nisu mogli zapisati ilirske prehrambene navike ... i otada se u nas tradicijonalno svetkuje uz okretanje vola, janjeta il kozleta na ražnju ... to je jedino šta se dalo skuvat bez upotrebe lonaca jerbo slaveni nisu još otkrili grčarski zanat a polupali ilirima i romanima sve lonce gastroarheologija 3114667799 al kasnije su ih preživjeli iliri ipak malčice ufinili i naučili napravit lonac te tako nastala maneštra

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Yehudi 08.12.14 15:42

pizda je napisao/la:
saritica je napisao/la:onda cemo morat malo trazit ilirsku kuhinju... dakle, ko su bili iliri? odatle krecemo...

siptari i dalmatinci...
Aupm kakva novokomponirana ljubav. A  kad su to šiptari tu živili.
 Nešto se ozbiljno poremetilo u poviesti ovih krajeva.-Ilirski pokret- je bio nešto drugo sasvim.  Na Balkanu i primorju su živila  druga plemena a ne Iliri. Slaveni navodno dolaze u 7-8 stoljeću. Grci imaju naseobine od Pr. n. ere. trguju sa Delmatima, Kelti su prisutni, germanska plemena napadaju rimsku granicu kojaje na Dunavu, Histri itd.Rimljani vode borbe jer se neka plemena tu bune............davno prije" seobe naroda" kad pod Avarima dolaze i Slaveni ( piše Konstantin Porfirogenet) 
 Di je 1 St. n.ere  a di 700-ta god.
 Povijest koju "znamo" su napisali u 18-tom i 19-tom stoljeću kad se formiraju nacionalne države a do tada su postojala Carstva. Glupo mi je slušati ponavljanja  laži koje nemaju veze sa istinom. gastroarheologija 1104742517

Yehudi

Broj postova : 2225
Join date : 18.04.2014

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  pizda 09.12.14 8:38

Yehudi je napisao/la:
pizda je napisao/la:
saritica je napisao/la:onda cemo morat malo trazit ilirsku kuhinju... dakle, ko su bili iliri? odatle krecemo...

siptari i dalmatinci...
Aupm kakva novokomponirana ljubav. A  kad su to šiptari tu živili.
 Nešto se ozbiljno poremetilo u poviesti ovih krajeva.-Ilirski pokret- je bio nešto drugo sasvim.  Na Balkanu i primorju su živila  druga plemena a ne Iliri. Slaveni navodno dolaze u 7-8 stoljeću. Grci imaju naseobine od Pr. n. ere. trguju sa Delmatima, Kelti su prisutni, germanska plemena napadaju rimsku granicu kojaje na Dunavu, Histri itd.Rimljani vode borbe jer se neka plemena tu bune............davno prije" seobe naroda" kad pod Avarima dolaze i Slaveni ( piše Konstantin Porfirogenet) 
 Di je 1 St. n.ere  a di 700-ta god.
 Povijest koju "znamo" su napisali u 18-tom i 19-tom stoljeću kad se formiraju nacionalne države a do tada su postojala Carstva. Glupo mi je slušati ponavljanja  laži koje nemaju veze sa istinom. gastroarheologija 1104742517

pa ko kaze da su tu zivjeli, pitala Sarita ko su iliri a ne di su stanovali. Velis da na Balkanu i na primorju nisu zivjeli Iliri?. Pa jebate a sto su dalmati, liburni, histri ako ne ilirska plemena? Oni su ovdje zivjeli jedno tisucu i pol godina prije hrvata, slavena opcenito. Smatra se da su dosli u ove krajeve negdje u 9 stoljecu pr. n. ere a u zadnje vrijeme prevladava zakljucak da se nisu uopce doseljavali vec su autohtoni. Na Balkanu i ovim krajevima je bilo oko tridesetak ilirskih plemena plus panonska plemena. Zato se ja smatram liburnom a ne hrvatom...
pizda
pizda
Murderator

Broj postova : 33630
Join date : 21.09.2012
Age : 33
Lokacija : Fiume

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 09.12.14 8:52

liburni jesu to lignjuni? btw. sta je to lignjun

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  pizda 09.12.14 8:58

saritica je napisao/la:liburni jesu to lignjuni? btw. sta je to lignjun

skoro pa isto sto i lignja, njih cesce zovu totanjima...
pizda
pizda
Murderator

Broj postova : 33630
Join date : 21.09.2012
Age : 33
Lokacija : Fiume

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 09.12.14 9:00

ja mislila muska lignja. tita mi

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  pizda 09.12.14 9:16

imas i velikog lignjuna koji moze narast do dva metra i imat 15-20 kg ali oni bas i nisu za jelo ko lignje. Pretvrdo meso...
pizda
pizda
Murderator

Broj postova : 33630
Join date : 21.09.2012
Age : 33
Lokacija : Fiume

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Gost 09.12.14 9:17

interesantno. nisam znala. odo pizdo, lku noc

Gost
Gost


[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  pizda 09.12.14 9:18

saritica je napisao/la:interesantno. nisam znala. odo pizdo, lku noc

ajd, liepo sanjaj beskrajite horizonte...
pizda
pizda
Murderator

Broj postova : 33630
Join date : 21.09.2012
Age : 33
Lokacija : Fiume

[Vrh] Go down

gastroarheologija Empty Re: gastroarheologija

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.