kultniX
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 05.01.16 22:45

Od davnina ljudi su bili očarani ružom. Ne zna se od koje je divlje vrste nastala prva ruža pa tu prazninu ispunjavaju mitovi i legende. Jedna od legendi kaže da je prije nego što je postala zemaljskim cvijetom, ruža rasla u rajskim vrtovima, bez trnja. Nakon što su prvi ljudi istjerani iz raja, ruža je dobila trnje da bi podsjetila ljude na njihov grijeh, dok su njezini ljepota i miris ostali kao spomen na izgubljeni raj. Per aspera ad astra (Preko trnja do zvijezda) postao je moto čovjekovog zemaljskog puta.

Ruža se često spominje u antičkim zapisima. Grčka mitologija vezuje nastanak ruže uz božicu ljubavi i ljepote Afroditu, međutim postoji i mitska priča prema kojoj ju je ipak stvorila Chloris, božica cvijeća. Chloris (rimska Flora) jednog je dana prolazeći šumom pronašla beživotno tijelo lijepe nimfe. U pomoć je pozvala Afroditu, kako bi joj podarila nov život i ljepotu, boga Dioniza, kako bi svojim nektarom podario novom životu sladak miris, i tri Gracije, koje su joj podarile dražest, vedrinu i gracioznost. Bog vjetra Zefir otpuhnuo je tamne oblake kako bi Apolon obasjao nimfu sunčevim zrakama i omogućio joj, sada oživljenoj kao cvijet, da procvjeta. I tako se rodila ruža…


I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 35jjddi

Johann Strauss II - Rosen aus dem Süden


https://www.youtube.com/watch?v=WmXm5HUYWv8

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 05.01.16 22:46

U Rimu je ruža bila omiljeni cvijet kako ljudi tako i bogova. Ružama su se kitili vojskovođe, a njene su latice uljepšavale brojne svetkovine i gozbe. Cvijet ruže bio je posvećen božici Veneri kao simbol ljepote, Kupidu kao zalog ljubavi, Aurori, božici zore, zbog svoje ljepote u ranojutarnje sate, te Harpokratu, bogu tišine, čime postaje simbolom čuvanja tajni. Ruža položena na stol ili vijenac od ruža obješen na ulazu u prostoriju, upozoravali su prisutne da se za sve što je izgovoreno za tim stolom ili u toj prostoriji, tražila prisega na šutnju, za što se koristio izraz sub rosa (“pod ružom”).

Nakon pada Rimskog Carstva čuvari antičkih znanja postali su kršćanski redovnici. Novi svjetonazor nije odobravao uzgoj ruža za svjetovne potrebe, međutim, uzgajali su ih u samostanskim vrtovima uz ljekovito bilje, u posebno ograđenim gredicama, tzv. ružarijima. Ruža je u samostanskim vrtovima uživala posebno mjesto jer je bila posvećena Djevici Mariji koju su nazivali La Rosa Mystica ili Mistična ruža otkupljenja, a koja simbolizira sam život – ljubav i mudrost, ljepotu i čistoću, bol i smrt. U kršćanstvu se simbolizam ruže izjednačuje sa simbolizmom srca te ona predstavlja posudu koja sadrži krv – nositeljicu života (Sveti Gral). Marijine svetkovine slave se u svibnju, mjesecu ruža, a postojao je i stari običaj da se u grobove redovnica stavlja kruna od trnovitih grana bijele ruže koja označava nevinost i čistoću koju su redovnice sačuvale kroz različita iskušenja.


I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 2wn1apt

Herbert Howells - A Spotless Rose


https://www.youtube.com/watch?v=wfAlAz-zFlU

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 05.01.16 22:47

Ruža je nezaobilazan motiv i u sufizmu. Priča iz ove tradicije kaže da je crvena ruža nastala kao plod ljubavi slavuja i bijele ruže. Ova je ptičica u žaru ljubavi zagrlila ružu i ozlijedila se na njen oštar trn. Svojom krvlju nesretni je slavuj natopio bijele latice ruže i dao joj boju svog srca.

U poznatom Ratu ruža (1455. – 1485.), koji se vodio između dviju engleskih plemenitaških kuća za engleski tron, kuća Lancaster u svom je grbu imala crvenu ružu (Rosa gallica officinalis), a kuća York bijelu ružu (Rosa alba semi-plena). Nakon okončanog sukoba udružene crvena i bijela ruža pronašle su svoje mjesto na grbu Ujedinjenog Kraljevstva.

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Bcyud

Franz Schubert - "Heidenroslein" 


https://www.youtube.com/watch?v=kLy_35bW5H8

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 05.01.16 22:50

... zasto tema o ruzama - jedn zato jer ih jako volin i razmisljam napraviti ruzicnjak i sad sam u proucavanju uzgoja ruza I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... T8kj2g

 I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 2gxqm1u

Cvjetovi su lijepi jer su prolazni kažu Japanci. Trešnjin cvijet nije simbol Japana zato što bi po sebi kao takav bio posebno lijep, već stoga što mu se latice osiplju dok je još u životu, ne bojeći se smrti ni odlaska kao što ih se nije bojao ni pravi japanski samuraj. Zapadnjaku to možda neće izgledati čudno , ali je činjenica da je Japancu trešnjin cvijet lijep prvenstveno zbog njegove kratkovječnosti i prolaznosti.

Isto će tako Japancu biti teško shvatljiva ljubav Zapadnjaka prema ruži-ona ne pada sa stabljike dok je još u svojoj punoj ljepoti, već će na njoj prethodno uvenuti i možda se čak osušiti, odlažući odlazak, boreći se uzaludno protiv smrti, kao i klasični čovjek Zapada, koji je, podsvjesno, možda upravo stoga toliko voli.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 05.01.16 22:56

Asking For Roses by Robert Frost


A house that lacks, seemingly, mistress and master,
With doors that none but the wind ever closes,
Its floor all littered with glass and with plaster;
It stands in a garden of old-fashioned roses.

I pass by that way in the gloaming with Mary;
'I wonder,' I say, 'who the owner of those is.'
'Oh, no one you know,' she answers me airy,
'But one we must ask if we want any roses.'

So we must join hands in the dew coming coldly
There in the hush of the wood that reposes,
And turn and go up to the open door boldly,
And knock to the echoes as beggars for roses.

'Pray, are you within there, Mistress Who-were-you?'
'Tis Mary that speaks and our errand discloses.
'Pray, are you within there? Bestir you, bestir you!
'Tis summer again; there's two come for roses.

'A word with you, that of the singer recalling--
Old Herrick: a saying that every maid knows is
A flower unplucked is but left to the falling,
And nothing is gained by not gathering roses.'

We do not loosen our hands' intertwining
(Not caring so very much what she supposes),
There when she comes on us mistily shining
And grants us by silence the boon of her roses.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 05.01.16 23:13

Nemoj svoj duševni mir narušavati tako što ćeš razmišljati o nedostacima drugih.

Ako te neko povredi, pređi preko toga.

I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga saseče.


I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 1or8qo

Gun's N' Roses - Knockin On Heavens Door


https://www.youtube.com/watch?v=2tmc8rJgxUI&list=RD2tmc8rJgxUI

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 06.01.16 7:18

Ruzicnjak me podsjeca na djetinjstvo... baka je imala ma skoro pa pergolu od ruza... prekrasne su bile tako raskosne i na hrpi... a mirisssss - pun mi ga je nos I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 684758713

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 06.01.16 16:26

Vel'ka Maca je napisao/la:baka je imala ma skoro pa pergolu od ruza... prekrasne su bile tako raskosne i na hrpi... a mirisssss - pun mi ga je nos I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 684758713

... da poznat mi je taj miris i takve ruze - a kad si vec spomenula miris, onda meni jedan predivan stari parfem s notom ruza koji uz miris obuhvaca jos jednu moju ljubav - sivanje - miris je diva od ungara a imam laganini filing da mu je za kreaciju dizajna parfema bila uzor madam gres (za njene haljine ko se ne kuzi treba na desetine metra svilenog muslina ili sifona mekanoga)...a madam gres je bila uzor i gaultieru za poznat madonin grudnjak...

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Vpyejs

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 8wvzg2

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Yehudi 06.01.16 17:38

Haljine koje asociraju na one iz grčko rimskog doba.

Yehudi

Broj postova : 2225
Join date : 18.04.2014

[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 06.01.16 22:29

Yehudi je napisao/la:Haljine koje asociraju na one iz grčko rimskog doba.

... a pogledaj nabore i koliko vremena i strpljenja treba za napraviti ih

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 2sbai4x

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 121r4nq

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 06.01.16 22:41

... idem ja na moje ruze - i kako se destiliraju za ulje...

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Ehzsbb

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Xcnga1

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 06.01.16 22:46

... provansalska ruza - varijetet i nemam pojma da li ju je moguce ovdje uzgojiti - da li gubi miris, ili dobiva drugu notu, ili je ista kao u provansi...ako bude sve ok saznati cu i to I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... T8kj2g

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 2qu8bgm


Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 06.01.16 22:59

... dobila sam ovu knjigu na poklon i zahvaljujuci toj knjizi sam se pocela zanimati za ruze - miljon stvari san u zivotu radila, zasto ne i to ( sad kupujem sve dostupne knjige o uzgoju i pitam savjete svakoga za koga mislim da nesto zna - ako netko ima dobar savjet, vrstu ruze, etc please neka mi napise )...tnx I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... T8kj2g

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... A2pz77

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 06.01.16 23:14

... ajme jos sam nesto nasla dok sam trazila sliku haljine madam gres - stella mccartney je inspirirana madame gres napravila haljinu za rihannu...

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Ftd2lw

Rihanna - Stay ft. Mikky Ekko

https://www.youtube.com/watch?v=JF8BRvqGCNs&list=PLmayP0qOPHaKM--8oQpcCAb5PgKjdGVkR&index=4

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 07.01.16 6:27

Pozdravljam vispericu umjetnosti,,to nemre svatko,,s time se rodish,,jebga ,,najkrace recheno,,,geni,, I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 3260170596

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 07.01.16 9:33

Vel'ka Maca je napisao/la:Ruzicnjak me podsjeca na djetinjstvo... baka je imala ma skoro pa pergolu od ruza... prekrasne su bile tako raskosne i na hrpi... a mirisssss - pun mi ga je nos I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 684758713
većinu nas... endži me ovom temom katapultirala u djetinjstvo... prekrasna tema I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 684758713

nekad su čajevke bile tek rijetkost i u vrtovima su bile mirisne poludivlje punocvjetne ruže...uglavnom su bile bijele, roza i tek poneka crvena... najzamamniji miris su imale bijele... sjećam se, jedan takav grm je bio kod ulaza u dvorište kao pozdrav svima koji su dolazili k nama...  I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 3997187549

o ružama znam (pre)malo, recimo to da im treba redovno uklanjati ocvale cvjetove, povremeno ih pognojiti, obrezivati (bez milosti) i naravno voljeti ih...

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  pizda 07.01.16 10:24

ja sam nekad uvijek nosijo ruzu u reveru...
pizda
pizda
Murderator

Broj postova : 33630
Join date : 21.09.2012
Age : 33
Lokacija : Fiume

[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 07.01.16 22:29

pizda je napisao/la:ja sam nekad uvijek nosijo ruzu u reveru...
dok si bio mladi šarmantni Rom Mel?  I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 11484130

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Yehudi 07.01.16 22:55

enjoy je napisao/la:
Yehudi je napisao/la:Haljine koje asociraju na one iz grčko rimskog doba.

... a pogledaj nabore i koliko vremena i strpljenja treba za napraviti ih

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 2sbai4x

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 121r4nq

  Krasno, svidja mi se taj stil.

Yehudi

Broj postova : 2225
Join date : 18.04.2014

[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  pizda 08.01.16 8:46

btw je napisao/la:
pizda je napisao/la:ja sam nekad uvijek nosijo ruzu u reveru...
dok si bio mladi šarmantni Rom Mel?  I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 11484130

aha... I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 1523192931
pizda
pizda
Murderator

Broj postova : 33630
Join date : 21.09.2012
Age : 33
Lokacija : Fiume

[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 10.01.16 21:13

enjoy je napisao/la:... provansalska ruza

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... 2qu8bgm


... haha pojavila se slika neke enciklopedije psa - a nebitno

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 10.01.16 21:17

btw je napisao/la:

o ružama znam (pre)malo, recimo to da im treba redovno uklanjati ocvale cvjetove, povremeno ih pognojiti, obrezivati (bez milosti) i naravno voljeti ih...

... nesto sto sam naucila - za imati sjajne listove ne samo na ruzama nego i na kucnim biljkama trik je na ruke staviti tanke hulahopke i masnoca s ruku predje na list i da mu sjaj I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... T8kj2g

Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Gost 10.01.16 21:23

pizda je napisao/la:ja sam nekad uvijek nosijo ruzu u reveru...

... i moj otac, a ako nije bilo ruze onda karanfil - majka je divljala od ljubomore jer bi taj cvjet vecinom isao nekoj zeni onako usput...ah ta sjecanja...


Gost
Gost


[Vrh] Go down

I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima... Empty Re: I budi kao ruza koja daje miris svima, a ne samo dobrima...

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.