kultniX
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Škola, škola, školica

Go down

Škola, škola, školica Empty Škola, škola, školica

Postaj  Gost 01.03.13 10:59

Temu ću otvoriti c/p fejsbuk poruke jednog ogorčenog roditelja:

Škola, škola, školica 406363_10151488136256539_1374029799_n

eto, i ja sam primijetila da se djeci u školi uvjetuje korištenje raznih novih tehnologija vjerujući da sada svaki dom ima i računalo, i printer i sve ostalo što je potrebno da se radi na projektima koje moraju odraditi. meni osobno nije teško zadovoljiti takve zahtjeve jer zbog struke moram imati svu tu opremu ali se često zapitam koliko je to normalno očekivati da djeca rade svoje školske zadatke na opremi koja nije niti malo jeftina. nekada je bilo dovoljno imati knjige, bilježnice, olovke i bojice i isto tako smo uspomoć takvog primitivnog alata naučili iste lekcije koje i danas uče. iz gornjeg pisma je očito da se vrlo lako može dogoditi i da se uvjetuje i softver što je po meni apsurd. ako je dijete pošteno odradilo svoj projekat na softveru kojeg ima, valjda je na školi da se potrudi omogućiti mu uvjete da taj svoj projekat prezentira a ne obrnuto.

do kad će to tako ići i koliko se takvim načinom rada stvaraju još veće razlike između pojedinih učenika. primijetila sam da je mojim curama lako dobivati petice jer su im svi projekti napravljeni iznad prosjeka za taj uzrast djece čisto zato jer zahvaljujući struci majke barataju jačim programima i opremom ali i meni je jasno da to nije baš u redu postavljeno i sve to započinje u školi jer učiteljica traži da se projekat odradi tako da se materijal skida sa neta, da se gradivo nadograđuje podacima koje nalazimo na netu, da se grafički dio projekta obradi slikama sa neta iako ostaje i dalje opcija da djeca sama crtaju al očito je da se bolje ocjenjuju radovi koji su printani a ne crtani rukom . a opet, nelogično bi mi bilo svoju djecu zakidati za takve stvari jer znam da im budućnost ovisi o tome koliko će se dobro snalaziti i pratiti nove tehnologije. al opet, zar u školi ne bi trebali svi biti jednaki? ili bar približno jednaki?

sjećam se svog školovanja i školskih kuta i jednoobraznih bilježnica a i učiteljice koja nam nije dozvoljava pisati sa olovkama koje su bile drugačije dizajnirane nego je uvjetovala da svi imamo iste olovke i pribor za crtanje. sjećam se da sam jednom došla sa nekom fensi šmensi olovkom iz amerike i da mi je učiteljica tada održala pridiku kako time mogu pisati kod kuće al u školu moram dolaziti sa običnim olovkama... nekako mi se taj sistem činio pravednijim i normalnijim nego ovo danas što se dozvoljava po školama... previše je razlike u startnim pozicijama djece i to ne zato jer roditelji to tako žele, nego zato jer škola na neki prešutan i posredan način uvjetuje i stvara te razlike a danas ih je bar lako stvarati jer na volju imamo sva moguća tehnološka dostignuća .... al opet, zar ne bi bilo normalno da se osnovni alat u školi ipak bira na primjereniji način... ili radi na boljoj opremi škole pa se to što se uvjetuje omogući svakom učeniku u školi? a opet, kakve su nam škole, ne mogu često osigurati ni papirnate ubruse i wc papir a kamoli da svaki učenik koristi računalo i printa sve šta mu je potrebno za školske projekte .... ne znam ...eto, razmišljam malo na glas pa možda još netko nastavi

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Škola, škola, školica Empty Re: Škola, škola, školica

Postaj  baaab 01.03.13 11:25

kišna glista je napisao/la:Temu ću otvoriti c/p fejsbuk poruke jednog ogorčenog roditelja:

Škola, škola, školica 406363_10151488136256539_1374029799_n
roditelj je preveliki filozof...ono kao otvorenog uma...a u reali davež...
sve ustanove u sustavu MZOŠ-a, pa tako i škole, imaju besplatni Microsoft software...počevši od operativnog sustava, serverskih sustava, baza podataka, tako i do office paketa...
u stvari...ustanove za operativne sustave su dužne KUPITI osnovnu licencu (recimo win7 home premium..cca 650 Kn) za svoja računala...a od ministarstva dobivaju besplatno nadogradnju na Proffesional, Enterprise i Ultimate...ostalo...SVE vezano za servere (serverski sustavi, SQL baze podataka, ISA firewall) ili za razvoj aplikacija (Visual Studio) je od MZOŠ-a...dakle ne plaća se...
to je što se tiče ustanova...
nekada je vrijedilo da kao korisnik licenci u ustanovi, imaš pravo na još jednu licencu...za po doma...dali to još uvijek vrijedi to nisam siguran...
učenici imaju popust pri kupovini software-a...student MS office dođe mislim oko 350 kn...
kod kupovine računala, JEFTINIJE je kupiti računalo sa predinstaliranim operativnim sustavom, nego ga kupovati posebno...
Zašto djecu ne uče na open source office...ili na linux-u...
previše verzija linux-a, međusobno nekompatibilnih...koju vreziju odabrati?
open source soft je ok...i ja ga koristim...ali...veliko ali...trajanje open source aplikacija je obično 2-3 godine...kada prestane entuzijazam vlasnika koda...i kad odluči sletiti iz oblaka ponovo na zemlju...i shvati da besplatno programiranje ne plaća račune...i da sa besplatnim programom ne možeš kupiti hranu...
o kompatibilnosti sad neću...koja je različita između različitih opensource besplatnih aplikacija...pa do samog microsoft office-a...
isto pitanje glasi...koji opensource office odabrati...kad nisi siguran koliko će trajati...
MS office je defacto standard u svijetu informatike...htio si to netko priznati ili ne...
Isto vrijedi i za serverske sustave...koliko god bio unix-linux besplatan...ili sa minimalnim plaćanjem...u konačnici dođe skuplje...gurue i stručnjake za MS imaš na svakom koraku i nisu skupi...linux experata nema toliko koliko bi sami željeli da ih ima...i niti jedna firma si ne može dopustiti da ovisi o jednom čovjeku...
Najbitnija stvar od svega je povezanost...i integracija svih MS proizvoda...što kod linux-a nema...postoji gomila thidrpart aplikacija...a koje sam sistemac mora integrirati, podesiti i održavati...i na kraju opet doćemo do roka trajanja i supportu...koji obično nestaje za 2-3 godine...
svidjelo se nekome ili ne...tako stoje stvari...
a roditelju iz gornje priče bih rado odvalio par šamara da dođe k sebi i prestane maltretirati sve oko sebe radi svojih neiživljenih frustracija...

_________________
...napad chiwuawe je bio kratak i smrtonosan....
baaab
baaab

Broj postova : 792
Join date : 22.09.2012
Age : 59

[Vrh] Go down

Škola, škola, školica Empty Re: Škola, škola, školica

Postaj  Gost 01.03.13 14:54

baaab je napisao/la:
u stvari...ustanove za operativne sustave su dužne KUPITI osnovnu licencu (recimo win7 home premium..cca 650 Kn) za svoja računala...a od ministarstva dobivaju besplatno nadogradnju na Proffesional, Enterprise i Ultimate...ostalo...SVE vezano za servere (serverski sustavi, SQL baze podataka, ISA firewall) ili za razvoj aplikacija (Visual Studio) je od MZOŠ-a...dakle ne plaća se...
to je što se tiče ustanova...
nekada je vrijedilo da kao korisnik licenci u ustanovi, imaš pravo na još jednu licencu...za po doma...dali to još uvijek vrijedi to nisam siguran...
učenici imaju popust pri kupovini software-a...student MS office dođe mislim oko 350 kn...
kod kupovine računala, JEFTINIJE je kupiti računalo sa predinstaliranim operativnim sustavom, nego ga kupovati posebno...
Zašto djecu ne uče na open source office...ili na linux-u...
previše verzija linux-a, međusobno nekompatibilnih...koju vreziju odabrati?
open source soft je ok...i ja ga koristim...ali...veliko ali...trajanje open source aplikacija je obično 2-3 godine...kada prestane entuzijazam vlasnika koda...i kad odluči sletiti iz oblaka ponovo na zemlju...i shvati da besplatno programiranje ne plaća račune...i da sa besplatnim programom ne možeš kupiti hranu...
o kompatibilnosti sad neću...koja je različita između različitih opensource besplatnih aplikacija...pa do samog microsoft office-a...
isto pitanje glasi...koji opensource office odabrati...kad nisi siguran koliko će trajati...
MS office je defacto standard u svijetu informatike...htio si to netko priznati ili ne...
Isto vrijedi i za serverske sustave...koliko god bio unix-linux besplatan...ili sa minimalnim plaćanjem...u konačnici dođe skuplje...gurue i stručnjake za MS imaš na svakom koraku i nisu skupi...linux experata nema toliko koliko bi sami željeli da ih ima...i niti jedna firma si ne može dopustiti da ovisi o jednom čovjeku...
Najbitnija stvar od svega je povezanost...i integracija svih MS proizvoda...što kod linux-a nema...postoji gomila thidrpart aplikacija...a koje sam sistemac mora integrirati, podesiti i održavati...i na kraju opet doćemo do roka trajanja i supportu...koji obično nestaje za 2-3 godine...
svidjelo se nekome ili ne...tako stoje stvari...
a roditelju iz gornje priče bih rado odvalio par šamara da dođe k sebi i prestane maltretirati sve oko sebe radi svojih neiživljenih frustracija...

baš mi je drago da si se ti javio na temu iako sam čvrsto uvjerena da ovaj tvoj post pošaljem ravnatelju škole u koji idu moja djeca da bi curca razumio šta si reko a ni ja ne razumije dosta toga Škola, škola, školica 11484130... pa evo pitanje: na koji način učenik ostvaruje pravo popusta na software?

u krku je grupa ljudi imala ideju skupljati stare kompjutere i ugrađivati besplatne programe i onda to poklanjati djeci obitelji slabije imovinske moći koji si ne mogu priuštiti kupovinu kompjutera a danas hoćeš nećeš čitav sustav obrazovanja uvjetuje da dijete mora imati kompjuter il ovisiti o nekome tko ga ima ... znam nekoliko obitelji koji su čak i kredite dizali ne bi li to svojoj djeci omogućili a na kraju jedva preživljavaju .... jel to tebi dobra ideja ili ne, mislim ovo sa ugradnjom beslatnih programa i dijeljenje onima koji si sami ne mogu priuštiti ? jebga, lako nama koji radimo, al daj si zamisli čistačicu sa četvoro školske djece i plaćom od 3 500,00 kn...a takvih slučajeva imaš dosta ...ovo su sve hipotetička pitanja jer cijela ideja nikada nije zaživjela al baš me zanima da je da li bi time učinili uslugu nekome ili upravo obrnuto ( jebga, sramota da jedna hakerica postavlja ovakva pitanja al eto Škola, škola, školica 11484130 Škola, škola, školica 11484130 Škola, škola, školica 11484130)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Škola, škola, školica Empty Re: Škola, škola, školica

Postaj  baaab 01.03.13 15:31

bila je slična ideja i kod mene u firmi...ali tu su komplikacije sa otpisom...državne firme imaju drugačija i nelogična pravila...
uglavnom...kad ljudi odbacuju neko računalo...ili je poluispravno...ili je debelo zastarjelo...očekivana starost je preko 6 godina...znači neki pentium 4...sa najčešće 512 MB rama...
što možeš sa time danas...napisati neki dopis...i malo posurfati (mada će i ovo zadnje biti sporo do bola)...i ništa više...
kao neka osnova za klince nije loše...ali...i klincima će ubrzo postati jasno koja je razlika između ovoga što ima doma...i što ima kolega iz razreda...
što staviti gore a da ne košta...neki linux...i neki openopffice...i onda opet dođemo do prošlog posta...nekompatibilnost između škole i doma...
gomili ljudi sam stavljao windoze...poslije nadobudnih ferovaca linux-a...sve je to divno i krasno dok radi...čim je problem...instalater linuxa se ne javlja na telefon...
linux je vrlo upotrebljiv u rukama power usera...i rukama svakodnevnih korisnika foruma, domaćica i ostalog "običnog" svekolikog pučanstva...slabe koristi...većina ljudi zna samo najosnovnije osnove...i ne zanima ih ništa više od toga...
druga slolucija ti je...stavljanje piratskog XP-a i Office-a (do verzije 2010...2013 mislim da neće raditi)...kao što svi rade za po doma...(koliko god šutjeli o tome Škola, škola, školica 11484130 )

_________________
...napad chiwuawe je bio kratak i smrtonosan....
baaab
baaab

Broj postova : 792
Join date : 22.09.2012
Age : 59

[Vrh] Go down

Škola, škola, školica Empty Re: Škola, škola, školica

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.